Skip to main content
Naše technika

Fotíme, točíme, kontrolujeme – naše technika

Stavbu chceme mít pěkně zdokumentovanou, ať přesně víme, kde a jak se co dělalo a také ať nám to budoucí generace věří :D. Oblíbili jsme si pár udělátek, se kterými se nám pracuje skvěle.

Fotoaparáty

Nikon D3000 s objetivem AF-S DX 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR

Je to už starší kousek, ale stále fotí dobře. Foťákem dokumentujeme průběh stavby a jednotlivé detaily.

iPhone 7

Mobilem fotím mometky, kdy není čas skočit pro zrcadlovku. Pokud člověk nechce fotky tisknout a chce si je jen prohlížet na počítači, tak iPhone je na to ideální.

Kamera

GoPro Hero 3 Black

Leží nám doma GoPro, kterou jsme používali na sport, tak proč ji nevyužít. Na time-lapse je ideální, stačí jen externí baterie a dokáže na 32GB kartu nahrávat přes 6 hodin při jednom snímku za 5s.

Dron

DJI PHANTOM 4

Naše nová hračka! Super věc na dokumentování stavby. Většinou ji používáme na konci pracovního dne, kdy zdokumentujeme, co se za den stalo, jak fotkama tak videem. Dokáže lítat na jednu baterii kolem 25minut, což bohatě stačí. Dron se ovládá přes ovladač, který je připojen k mobilu (aplikace DJI GO 4). Je to super – hned vidíte, kde jste, v jaké výšce, co vidí dron a můžete využít plno funkcí.

Dron si přinesete z obchodu v polystyrenovém kufříku, který lze používat i dále. Prodávají se i lepší kufry a batohy, ale na přepravu bohatě stačí ten základní.

DJI PHANTOM 4
DJI PHANTOM 4 – kufr

Dron fotí a natáčí opravdu krásně. Ukázka fotky pozemku z výšky cca 100m nad zemí.

Fotka pozemku z dronu
Fotka pozemku z dronu

Dron používáme i na kontrolu, jestli je vše podle plánu. Už jsme tak zjistili, že jsme vnitřní kanalizaci udělali ve dvou místech špatně (chyba v projektu) a stihli jsme ji předělat ještě ve chvíli, kdy nás to nestálo ani korunu navíc. O tom se rozepíšeme v dalším článku.

Jak na to? Stačí dronem vyfotit dům/místo zhora a pak ve photoshopu (popřípadě jiném editoru) překrýt fotku projektem. Photoshop umí načíst data z PDF, takže to funguje skvěle. Jako ukázku přikládám fotku pozemku překrytou situací:

Fotka pozemku z dronu + situace
Fotka pozemku z dronu + situace

Fotíte si či natáčíte stavbu nebo jsem v tom sám? 🙂

 

Tom

%d blogerům se to líbí: