Skip to main content
Studie rodinného domu

Jak bude dům vypadat? Ukážeme vám naši studii

Od první schůzky s architektem po předání studie uplynulo půl roku. Po první konzultaci (viz předchozí článek) jsme od Filipa dostali několik návrhů, které jsme si prošli a sepsali jsme, co se nám líbí a co ne. Návrhy se lišily dispozicemi, umístěním garáže a samotnou velikostí domu.

Už od první chvíle jsme měli jasného favorita.

První návrh

Další dva měsíce jsme ladili velikosti pokojů a jejich umístění. Nejdéle jsme se zasekli u koupelen a šatny u ložnice. Výsledkem jsou dvě plnohodnotné koupelny – menší v přízemí, ale žádná šatna (promiň Peťko). Vestavěné skříně splní svou funkci a budeme mít více prostoru v ložnici.

V průběhu navrhování jsme se ponořili do studování technologií a také administrativy. Po pročtení zkušeností se stavebním řízením jsme se rozhodli stavět na dvě etapy a to neprve dům, se kterým se vejdeme do 150 m2 na stavební ohlášku, a po dokončení i garáž.

Jak bude náš dům vypadat?

Náš dům se skládá ze dvou „hmot“ – rodinného domu a garáže.

Dům je dvoupodlažní s podkrovím v prvním patře. Tvar domu je hezky kompaktní. Provozní a hygienické místnosti jsme se snažili umístit na severní stranu, okna a obytné místnosti jsou situovány na jižní světovou stranu kvůli zajištění dostatku denního světla.

Řez domem

Přízemí

Přízemí dominuje velký obývací prostor s kuchyní. Celá jižní strana je prosklená s výhledem do zahrady a přechodem pod pergolu. Snažili jsme se o vzdušný otevřený prostor a co nejméně zbytečných stěn. Váhali jsme, zda u kuchyně udělat praktickou spíž, ale stejně jako v případě šatny u ložnice, jsme se rozhodli pro velké skříně, kam se nám vše vejde (snad :D). V obýváku dále plánujeme krbovou vložku pro dotvoření večerní atmosféry.

Další místností je pracovna, kam se budeme moci zavřít při práci z domu nebo když jeden z nás bude potřebovat o víkendu klid na svoje aktivity.

Koupelna je naplánovaná malá se sprchovým koutem. Bude spíše „záložní“ a pro návštěvy.

Technická místnost je velikostně tak akorát, aby se vešly všechny technologie a ještě nám zbylo místo na pár regálů a pračku.

 

Přízemí
Přízemí

1. patro

Po rovném schodišti se dostaneme do prvního patra. V prvním patře se nachází dva stejně velké dětské pokoje, ložnice a velká koupelna.

Dětské pokoje od sebe nejsou plně oddělené stěnou, zbytek bude tvořen vestavěnou skříní a posuvnými dveřmi. Jeden pokoj je zvažován jako obytný a druhý jako herna. V budoucnu se počítá s tím, že se pokoje úplně rozdělí zdí.

Zatím pokoje nemá kdo obývat, a tak budou využity především jako pokoj pro hosty a malé domácí fitko.

V ložnici bude velká vestavěná skříň až po strop a dost místa na velké dvojlůžko i dětskou postýlku.

Koupelna zde bude vybavena vanou s toaletou s bidetem.

1. patro
1. patro

Podkroví

Filip nám vymyslel chytré využití podkroví. Z dětských pokojů se po malém schodišti bude možné dostat do malého podkroví, ve kterém vznikne např. místo na spaní nebo schovka. V ložnici bude tento prostor využit na uskladnění sezónních věcí.

 

Podkroví
Podkroví

Vnitřek máme, a co zvenku? Střecha bude z tmavého falcovaného plechu, který se nám moc líbí. Přemýšleli jsme nad dřevěným obložením domu, ale nakonec jsme zvolili světlou omítku. Především kvůli jednodušší konstrukci a menší cenové náročnosti. A navíc to bude opravdu pěkné. A aby měl dům svůj originální prvek, vymyslel Filip výrazné předsazené kastlíky kolem oken.

Jednotlivé vizualizace si můžete prohlédnout níže.

Vizualizace

Pohled z jižní strany (ze zahrady)
Pohled z jižní strany (ze zahrady)
Pohled ze severní strany (z ulice)
Pohled ze severní strany (z ulice)
Pohled ze západní strany na pracovnu
Pohled ze západní strany na pracovnu

Jak se vám dům líbí? 

%d blogerům se to líbí: