Skip to main content

Zdění přízemí z vápenopísku

V kalendáři se psal 21. květen a konečně nastal čas, kdy jsme mohli začít růst do výšky. Hurá! Mohli jsme začít dříve, ale logisticky jsme to nezvládli.

A ano, květen. Omlouváme se všem našim čtenářům, nestíháme psát články, tak jak bychom chtěli. Práce / stavba / hledání informací a dodavatelů nám dávají zabrat. Ale pokusíme se to napravit! 

První dny jsme věnovali přípravě základové desky – zamést, očistit XPS, napenetrovat. Nic co by stálo za dlouhé rozepisování. Podělíme se tedy jen o ukázku hydroizolace.

Řešení založení obvodové stěny u základů
Řešení založení obvodové stěny u základů

Příprava hydroizolace se neobešla bez menší komplikace. V jednom místě se nám vznítilo XPS. Naštěstí jsme měli oči na stopkách a nedošlo tak k větším škodám, které by mohly nastat, kdyby se oheň dostal pod základovou desku. Místo jsme uhasili, vyřízli a vyměnili za nový kus XPS.

Prohořelý XPS
Prohořelý XPS

Následující den jsme měli domluvené geodety, kteří nám změřili základovou desku a nastavili v rozích výšky (výšky jsme přenesli na šrouby zašroubované do XPS tak, aby hlavička byla v požadované výšce). Z měření vyšlo, že výškový rozdíl na základové desce je max 2.5cm, což na desku postavenou víceméně svépomocí není nic hrozného.

Po získání zkušeností ze stavby bych na zakládání využil laserový nivelák (dá se zapůjčit například v DEKu), opravdu výborná pomůcka.

Založení zdiva a zdění

Další den jsme začali se zakládáním zdiva. Výhoda zakládání na XPS je, že se nemusí používat tepelně izolované cihly do prvního šáru ani následná izolace podlahy. Takže jsme mohli hned začít s klasickými cihlami.

Zdíme z VPC – vápno, písek a voda

Cihly jsme objednali od výrobce Vapis, který cihly vyrábí v Německu v Drážďanech. Zvolit si můžete i z dalších výrobců, kteří VPC nabízejí. Vapis nám byl doporučen projektantem, kvůli jejich kvalitě a přesnosti. Podobných recenzí jsme se dočetli také na různých stavebních fórech. Cenově to od všech prodejců vycházelo podobně.

Díky tomu, že jsou bloky opatřeny pero-drážkou, se zdí bez svislé spáry a navíc cihly jsou tak přesné, že do sebe krásně zapadají.

Cihly se dělí na více druhů, a to plné, s elektrokanálkem a duté. Nejlepší vlastnosti mají samozřejmě plné, ale také jsou nejtěžší. Cihly s elektrokanálkem mají výhodu v tom, že elektrokanálky lze využít na vedení elektřiny, je ovšem potřeba zdít zcela přesně.

 

Více informací o VPC zdivu:

 

My jsme zvolili bloky s elektrokanálky. Dodavatel jich však neměl dostatečné množství, tak jsme nakonec dostali mix s plnými bloky.

Na zdění je nejsložitější správné založení. Pokud už máte založeno, tak samotné zdění jde velmi snadno. Naučil jsem se to nahlížením zedníkům pod ruce a poslední třetinu přízemí jsem si nakonec vyzdil sám.

Zdění probíhalo na tupo. To znamená, že se zdivo v rozích neprovazuje, ale používají se speciální nerezové kotvy (pásky). Jako pojivo se používá tenkovrstvá malta, kterou Vapis dodává zdarma spolu se zdivem. Pro rovnoměrné nanesení malty se používají speciální maltové dávkovače (saně), které si musíte koupit, ale Vapis je od vás pak odkoupí zpět. Pro snadnější manipulaci s cihlami se prodávají speciální držáky, které určitě doporučuji, bez nich si nedokážu představit, jak bychom ty 25kg cihly nosili.

Asi nejnáročnější bylo uložení překladů, které v šířce 200mm nejsou nejlehčí. Nejdelší překlad měl 2m, ale zvládli jsme ho ve 2 lidech.

Výsledek zdění?

Zdi jsou rovné, rohy jsou pravoúhlé a odchylka na 12.4m je maximálně 5mm, takže za nás dobré. 🙂

VPC – zkušenosti / problémy / fámy

Jak už jsme psali v jednom z předchozích článků, nevýhody VPC pocítíte jen při realizaci. Tím máme na mysli především jejich hmotnost a obtížné řezání.

  • Jsou těžké, to je pravda, ale nic co by se nedalo zvládnout (my jsme k tomu měli ještě tloušťku cihly 20cm oproti standardním 17.5cm). Člověk pronosí několik tun cihel za den, ale pokud si správně rozmístíte palety po základové desce, tak se to opravdu dá zvládnout.
  • Řezání cihel – při použití flexy to není nic příjemného, všude se práší… ale při použití správného kotouče (diamantového) jde řezání lépe, když pomineme všudypřítomný prach. Naštěstí jsme tak řezali pouze jednu cihlu. Nejlepší možností, kterou doporučujeme, je použití pily na řezání cihel. Určitě si jí v DEKu půjčte! Vyjde vás to na nějaký tisíc, ale ušetříte si hodně práce. Při změně velikosti cihel v projektu ze 17.5 na 20 cm toto v GSERVISU už moc nepoladili, a tak jsme museli řezat cihly na délky 5, 7.5, 17.5, 20cm a samozřejmě půlky (které u 200mm zdiva nejsou). Musel jsem si tedy sednout k počítači a vše řádně napočítat. Díky pile mi zabralo řezání všech cihel na přízemí a půlek na první patro necelé 4 hodiny. Šlo to krásně rychle a žádný zbytečný nepořádek.

Jak nám zdění šlo, si můžete prohlédnout ve fotogalerii

 

%d blogerům se to líbí: