Skip to main content

XPS a armování – základová deska na XPS

Štěrk byl za námi a následovaly další etapy, a to pokládka XPS desek a armování. Bohužel DEK neměl na skladě potřebné množství extrudovaného polystyrenu ani armovací oceli. A tak nám zbývalo jen čekat.

Extrudovaný polystyren (XPS)

Navrh pokládky a výpočet množství

Pro objednávku materiálu bylo potřeba přesně spočítat potřebné množství. Šel jsem na to tak, že jsem si otevřel Excel (Google Spreadsheets) a začal jsem počítat, jak nejlépe pokládku udělat, abychom měli co nejméně řezání a zbytků. Pokládka je ve dvou vrstvách 12cm XPS desek, které se pokládají kolmo na sebe. S tím, že první vrstva musí mít určitý přesah. Vyšlo nám to tak, že jsme neměli skoro žádné ztráty (1/2 desky a 1/3 desky). Pak jsem vzal Photoshop a „nakreslil“ jsem si, jak bude vypadat pokládka.

Návrh pokládky ve Photoshopu
Návrh pokládky ve Photoshopu

Nebyl jsem si nicméně jist, jak přesně máme udělat bednění. Konzultoval jsem to s projektantem, který mi doporučil, abych boční hrany udělal z XPS desek a to konkrétně jednu vrstvu z 12cm a druhou ze 14cm desek, šířka desek bude 28cm. Ve výsledku naše deska narostla na 26cm oproti 25cm, ale to není problém.

Tímto způsobem jsem se dostal na přesné množství, které je potřeba objednat. A na přesný plán pokládky.

Pokládka

Před pokládkou desek, bylo potřeba připravit přířezy. K tomu jsem si půjčil v DEKu řezačku na polystyren a s ní to šlo jako po másle. Jelikož jsem měl plán hotový, nebyl problém udělat všechny řezy najednou.

Samotná pokládka byla fičák – celá tato etapa nám zabrala asi 1,5 dne. XPS desky jsme k sobě lepili PUR lepidlem DEKFOAM ETICS.

Nejsložitější na celé pokládce bylo udělat správně výřezy kolem trubek a pak je zaizolovat, aby tam nezůstaly žádné velké mezery. Vyhrál jsem si s tím, takže by to mělo být v pořádku.

Zaizolování výřezů kolem trubek
Zaizolování výřezů kolem trubek

Když byly všechny XPS desky na místě, přišla přes ně Polyethylenová fólie DEKSEPAR tl. 0,2mm a mohlo se pokračovat s armováním.

Podívejte se v našem timelapse videu, jak probíhala pokládka prvních dvou vrstev: 

Armování

Čtení ve schématu ukládání výztuže

Naše velká neznámá. Když jsem viděl schéma ukládání výztuže, vůbec jsem netušil, jak se to má poskládat. Ostatní části člověk nějak domyslí, ale armování pro mě byla španělská vesnice. Abych to upřesnil, naše armování neobsahovala ani jednu kari síť, jak jsou všichni zvyklí, pouze roxory, roxory a zase roxory… ve velikosti 10 a 12mm a délce až 8m, celkem 2 tuny železa.

Co s tím? První jsem potřeboval pochopit, jak mám schéma číst, pak už to půjde hladce. Oslovil jsem tedy kamaráda inženýra stavaře a ten se mnou zavzpomínal do začátku studia, kdy to probírali a pěkně mi to vysvětlil. Vždyť je to lehké! Jak jsem to nemohl chápat?

Pro některé z vás to bude asi jednoduché, ale pro ostatní to vysvětlím. Níže je naše schéma dolní výztuže základové desky (ano, pak je ještě schéma horní výztuže, to už většinou bývá jednoduší).

Schéma ukládání výztuže
Schéma ukládání výztuže

Vezmeme si například výztuž č. 1:

Z výkazu a tabulky zjistíme:

  • R12 – poloměr 12mm
  • L = 3500mm – délka 3.5m
  • 83ks – celkem 83 kusů
  • hmotnost 290,5kg

A pak z půdorysu zjistíme 83⌀R12/150:

  • celkem tam přijde 83ks
  • průmer roxoru 12mm
  • 150 značí rozestup mezi roxory

Na obrázku si tedy můžete prohlédnout v jakých místech se roxory umístí v rozestupu 150mm od sebe. Další podmínka je, že by se roxory měly překrývat minimálně o 600mm.

Schéma výztuže č. 1
Schéma výztuže č. 1

Roxory jsem objednával v DEKu, kde mi je naohýbali přesně, jak jsem potřeboval a dodali v termínu, jaký jsem chtěl. Jednal jsem s vedoucím pobočky a spolu jsme se divili, proč tam nemáme kari sítě, když by realizace byla daleko jednoduší. Volali jsme i statikovi, který dům projektoval, a ten nám řekl, že se to tak prostě dělá a že se to musí naprojektovat přesně, i kvůli složitosti naší stavby (krovu, přední prosklené stěny, vpc atd.). Stavební dozor mi to pak také potvrdil, že se v těchto případech nepoužívají kari sítě, ale skládá se to z roxorů. Každopádně já jsem na to byl natěšen a představoval jsem si, jaká to bude zábava.

Podložky

Jako další věc bylo potřeba vyřešit distanční podložky pod roxory. Protože armatura měla být 40mm nad zemí a 20mm od zbylých krajů (boční, vrchní). Zvolil jsem tedy U profil z PVC, přišlo mi to nejlepší.

Distanční podložky pod armaturu
Distanční podložky pod armaturu (40mm)

Jen bacha na to, aby jste ji nepoužívali opačně (plochou částí dolů) na plno fotkách a videí jsem to tak viděl a naši zedníci si to taky mysleli. Podložky jsme pak použili i pod zemnící pásek, tak aby byl minimálně 10cm od krajů betonu.

Vázání roxorů – armování

Pro armování jsme si v DEKu půjčili AKU vazač armovací oceli, který nám hodně ulehčil práci. Jen doporučuji koupit zásobu špulek drátu, nevyužité se dají pak vrátit.

Jako zlepšovák jsem si vzal dvě dlouhé 3m latě a na jedné jsem si udělal rysky co 200mm a na druhé co 150mm, abychom nemusel, každý rozestup roxoru měřit zvlášť.

Začali jsme rozložením distančních podložek v rozestupu asi půl metru od sebe. A poté jsme začali s armováním od jedné strany. Vzhledem k tomu, že po nanošení dostatečného množství roxorů to byla práce spíš pro jednoho/ dva lidi, tak jsem kluky poslal, ať připraví dřevěné bednění kolem XPS, protože se báli, že to extruďák neudrží a beton nám vyteče.

První den jsem stihl udělat celou spodní výztuž, byla to fakt makačka. Nejnáročnější (nejnudnější) bylo udělat boční zahnuté části. Na konci dne jsem si říkal, že to budeme dělat celý víkend.

V sobotu jsme nastoupili ve složení já, Peťka a kamarád (3 lidi, kteří normálně sedí celý den zavření u PC :D). Po prvním vysvětlení, jak číst ve schématu, jsme se pustili do rozpočítávání stoliček. Stolička je zohnutý roxor tak, že se připevní ke spodní výztuži a drží na sobě horní výztuž. Bohužel jsem nezkoumal, zda to jde nahradit něčím lepším a až po objednání jsem zjistil, že se dají pořídit ocelové distanční prvky UTH. Myslím, že by nám to ušetřilo hodně práce, ale bohužel. Do budoucna pro strop už aspoň víme.

Po rozpočítání stoliček jsme je začali ukotvovat na svá místa a postupně jsme začali s horní výztuží. Po chvíli jsme se do toho dostali a šlo nám to jako po másle. Na konci jsme ještě roxory pořádně provázali a večer jsme mohli jet domů s tím, že si v neděli užijeme volna.

Jak nám to šlo si můžete prohlédnout na videu:

 

Armování byla fakt makačka. Léčili jsme se z toho ještě pár dní, než nás přestala bolet záda a stehna, ale shodli jsme se všichni tři, že to byla celkem zábava. Kamarád už se těší na strop :D.

Podle stavebního dozoru se nám to povedlo vcelku dobře. Samozřejmě ne všude to bylo dokonalé a přesně na centimetry, ale vzhledem k tomu, že je všechno v plánu předimenzované, tak malá odchylka tolik nevadí. A na to, že jsme to dělali poprvé = dobrá práce.

Zemnící pásek

Zemnící pásek (FeZn 30/4) se měl umístit po obvodu základové desky minimálně 10cm od krajů betonu.

V pondělí jsme tedy natahali zemnící pásek do armatury, pospojovali jsme ho křížovými spojkami a v každém rohu vytáhli ven tak, aby pásek vyčníval přes metr. Přijde pak zakopat do země. Jako poslední jsme vytáhli pásek do technické místnosti v místě, kde bude rozvodná skříň. Zemnící pásek jsme podložili distančními podložkami, které jsme měli pod roxory.

Armování a zemnící pásek po obvodu
Armování a zemnící pásek po obvodu

Galerie

%d blogerům se to líbí: